Design a site like this with WordPress.com
Sākt darbu

Pētījums: kukaiņi, iespējams, jūt sāpes

TVNET

TVNET

2022. gada 13. jūlijs 00:00

Foto: Unsplash

Sen valda uzskats, ka kukaiņi ir instinktu vadīti, ar prātu neapveltīti radījumi, kas uz pasauli un tās impulsiem reaģē līdzīgi robotiem. Tomēr tiek iegūti aizvien jauni pierādījumi, ka tā gluži nav.

https://9f14b47e5089660de9093f0e0aa90297.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-40/html/container.html

Kukaiņi nemaz nav tik vienkārši radījumi. Bites, piemēram, komunicē “dejojot”, savukārt skudru sadarbības spējas vispār ir prātam neaptveramas. Zinātnieki nu atraduši jaunus pierādījumus tam, ka šie mazie radījumi, kas valda pār mūsu pasauli, varētu just sāpes.

Zinātnē sāpju sajūtu dēvē par nocicepciju, un pētījumos ir skaidri novērots, ka kukaiņiem ir aizsargreakcija pret potenciāli sāpes izraisošu kontaktu.

2019. gadā eksperimentos atklājās, ka parastā drozofila jeb augļu mušiņa izrāda hronisku sāpju simptomus pēc tam, kad pētnieki norāva mušiņai vienu kāju. Savukārt, kad mušiņa bija atkopusies, izrādījās, ka norautajai kājai pretējā kāja bija kļuvusi ļoti jutīga.

Pētījuma autori secināja, ka tas saistīts ar tā saucamā sāpju bremžu mehānisma zudumu mušiņas nervā.

Zināms, ka pat baktērijas mēdz izvairīties no kaitīgiem stimuliem, tiesa, sāpju jušana nav tik vienkārša, kā varētu šķist, proti, lai apzināti sajustu sāpes, mūsos jāiedarbojas sarežģītai psiholoģiskai sistēmai, kas ir savienota ar mūsu smadzenēm un, iespējams, emocijām.

Kad zīdītājs saskaras ar negatīvu stimulu, sāpju receptori uz smadzenēm nosūta signālu, kur neironi rada negatīvu un subjektīvu, fizisku un emocionālu sāpju sajūtu. Kukaiņiem tāda veida procesi īsti nav identificēti.

https://9f14b47e5089660de9093f0e0aa90297.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-40/html/container.html

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: